Domain ve Hostingi Kendi Üzerinize Alın

hosting satın alma

Bu yazımda domain ve hosting nasıl alınır, nasıl site açılır sorularından ziyade, sizlerle şu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız. Neden domain ve hostingi kendi üzerimize almalıyız?

Pek çok kişi ya da firma, yapmış oldukları işi ya da kendi yetkinlikleri bir web sitesi aracılığı ile internete taşımaktadırlar. Bu siteler içinde kişisel blog sitelerinden, kurumsal sitelere ve e-ticaret sitelerine kadar pek çok kategoride site bulunmaktadır. Web sitesi, hosting, domain gibi terimlere aşina olanlar ya da bu konuda bilgi sahibi olup kendiişlerini kendileri görenler için çerez nitelikte sayılacak bu makale, bu konuda sıkıntı yaşayan belki de binlerce kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Çünkü domain satın alma, hosting seçimi yapma ve web sitesi kurma konularından anlayan kişilerin sayısından kat ve kat fazla olarak bu işlerden anlamayan kullanıcılar bulunmaktadır. Bu durumda olan kullanıcılar, hayata geçirmek istedikleri web projelerini ya bir web tasarım firmasına ya da web işinden anlayan ve freelance çalışan kişilere yaptırmaktadırlar.

Vargonen Hosting olarak, ikiyüzbinden fazla kullanıcıya yaklaşık 14 yıldır hizmet vermiş olmanın tecrübesi ile bu konuda sıkıntılı olanlara ya da sıkıntı yaşamak istemeyenlere bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Öncelikle domain ve hosting nedir kısaca bunları bir açıklayalım;

Teknik tabirle domain(alan adı); web sitenizin internette daha kolay bulunabilmesi için, harfler ya da rakamlardan oluşan ve DNS protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanarak, IP adresleri üzerinden yayın yapmasını sağlayan isimdir. Kısaca domain web sitenizin adıdır. Örn; vargonen .com,

Hosting ise web sitenizin yayın yapabilmesi için gerekli olan yazılım, veri tabanı, resimler, yazılar..vs. gibi dosyaların ve içeriklerin barınacağı, fiziksel bilgisayarlarda bulunan sanal alandır.

Hosting ve Alan Adını Neden Kendi Adınıza Almalısınız?

Web sitesi yaptırmak isteyen ancak bu konuda teknik bilgisi olmayan kullanıcılar, bu işten anlayan birini bularak web sitelerini yaptırmaktadırlar. Bu durumda web sitesi bir firmaya yaptırılırken, maliyeti düşürmek isteyenler, sitelerini çevrelerinde bu işten anlayan ve freelance çalışan kişilere yaptırmaktadırlar. Birebir tanıdığınız ya da tavsiye üzerine iş yaptırmak istediğiniz kişiler bazen çok da iyi niyetli olmayabiliyor.

Sitenizi yaptıracağınız kişi ya da kurum her kim olursa olsun web sitenize ait tüm bilgiler kendi adınıza ya da markanıza özel olmalıdır çünkü;

Senaryo 1

Domain ve Hosting Bilgileri Karşı Tarafın Adı ile Alındıysa;

Siteyi yaptıracağınız kişi ya da firma ile yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta alan adı ve hosting bilgileriniz karşı tarafta olacağından bu bilgileri geri alamayabilirsiniz. Bu durumda uzun süre kullanmış olduğunuz alan adınız ve para harcayıp yazılımını yaptırdığınız sitenizin tüm bilgileri bir anda elinizden gidebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için alan adınızı ve hostinginizi kendi üzerinize almanız çok önemlidir.

Şöyle diyebilirsiniz; ben sözleşme yaptım, sitenin parasını ödeyip faturasını aldım o domain ve site benim hakkım. Eğer alan adınız .com, .net ve .org gibi uzantılara sahip ise bu konuda herhangi bir hakkınız bulunmamaktadır ve bireysel kayıtlarda, domaini alabilmeniz tamamen karşı tarafın inisiyatifine kalmıştır.

Yine hosting bilgileri de karşı tarafta olduğundan ve başkası üzerine kayıtlı hosting’den herhangi bir hak idda etme hakkınız olmadığından, tüm emekleriniz bir anda boşa gidebilir.

Senaryo 2

Domain ve Hosting Sizin Adınıza Ancak Hesap Bilgileri Karşı Taraftaysa;

Diyelim ki bir web sitesi yaptıracaksınız. vargonen .com üzerinden bir domain ve hosting hizmeti satın aldınız. Siteyi yayına almak için yazılımcınıza kullanıcı bilgilerinizi verdiniz ve bir anlaşmazlık oldu karşı taraf sizin panel bilgilerinizi değiştirerek hosting ve domaininize el koydu.

Böyle bir durumda Vargonen destek ekibini arayarak hesabın sizin adınıza olduğunu kanıtlayan belgeler ile başvuru yaptığınızda, hesap bilgileriniz size geri verilir. Ancak dikkat edilmesi gerek konu, domain ve hostingin alınacağı müşteri hesap bilgileri sizin gerçek adınız, soyadını, cep telefonu numaranız ve mail adresiniz olmak zorundadır.

Domain ve Hosting Nereden Alınmalıdır?

Web sitesi kurmak, içeriğini oluşturmak ve belli bir potansiyele ulaştırmak çok emek isteyen ve zaman alan bir iştir. Projenin büyüklüğüne göre maddi giderleri de yüzbinlerce liraları bulabilmektedir. Birde tüm bunların dışında, web sitesi sizin ya da markanızın bir vitrini haline geldiğinde artık o domain ve web sitesi işinizin her şeyi demektir.

Bu tür hizmetleri alacağınız firmalar da yarın öbür gün sizleri yarı yolda bırakmaması için bu sektörde hizmet veren, kurumsallığı ile bilinen, destek konusunda günün her anı sizlere yardımcı olabilecek ve kendi datacenterında kendi sunucuları ile hizmet veren firmaları seçmeniz, projenizin geleceği için çok önemlidir.

Kendi datacenterı olan firmalar sunucularına daha hakimdir. Fiziksel ya da yazılımsal bir sıkıntıda daha hızlı müdahale edebilir ve sorunu hızlıca çözebilir. Bu sayede siteniz kesintiye uğramış olsa bile çok kısa sürede tekrar yayınlanabilir. Bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünelim, kapalı kaldığı her dakika bir satışı kaçıyor olabilirsiniz.

Sitenizden 7/24 satış yapıyor olabilirsiniz ya da web projelerinize gece zaman ayırıyor olabilirsiniz. Bu zamanlarda olası bir problem yaşayabilir ya da bilmediğiniz herhangi bir konuda destek almanız gerekebilir. Bunun için 7/24 destek veren firmaları seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

En önemlisi de kurumsal bir firma olmalıdır. İnternette farklı mecralar üzerinden çok uygun fiyatlara satılan hosting ve sunucu hizmetleri bulabilirsiniz. İlk defa çalışacağınız kişiler ile domain, hosting veya sunucu almak için alışveriş yaparken çok iyi düşünmelisiniz. Bir sabah kalktığınızda büyük bütçeler ayırarak, belli bir olgunluğuna erişmiş web sitenizin yerinde yeller esiyor olabilir. Böyle bir durumda ne muhatap olacak biri nede şikâyet edecek bir firma bulabilirsiniz. Tüm paranız ve emeğiniz boşa gidecektir. Özellikle forumlarda bulunan “Alış-Veriş ve Hosting Şikayet” kategorilerinde bu konudan mağdur olmuş pek çok kişinin şikayetlerini görebilirsiniz.

Web sitesi günümüz şartlarında artık her işletme için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Gün içinde firmanıza gelen müşteri sayısından daha fazla kişi web sitenize gelebilir ve zamanla web siteniz dükkanınızdan daha değerli olabilir. Nasıl ki işletmenizi başkasının adına açtığınızda, o kişi hem firmanızın adını hem de ofisinizi elinizden alabilir ise web sitenizin bilgilerini de başkasının üzerinden almanız zamanla ticari hayatınızın çok önemli bir parçası olan web sitenize ait tüm domain ve hosting bilgilerini elinizden alabilir. Bu durumda hiçbir hak idda edemeden hem maddi hem manevi olarak büyük zarar görebilirsiniz.