Google Search Console – Google Dizini

Siteinizin Bilgilerini Google Dizine Ekleyerek Arama Sonuçlarında Yükselin

. Bu yazımda, yine webmasterların çok işine yarayacak bir özelliğinden bahsedeceğim. Her web sitesi sahibi, sitesinin Google’da en üst sıralarda çıkmasını ister. Ancak bu başarıyı sağlamanın çok da kolay olmadığını hepimiz biliyoruz.

Eğer Google’da en üst sıralara çıkmak istiyorsanız, Google’ın koymuş olduğu kurallara da uymanız gerekmektedir. Bu kurallardan bazıları da sitenin içeriklerinin durumu, sitedeki anahtar kelime yoğunluğu, yararlı ya da hatalı URL’lerin sayısıdır. Site içeriğinizi oluştururken, tüm bu unsurlara çok dikkat etmeniz ve birbiri ile çelişen çalışmalar yapmamanız gerekir.

Çok yoğun içeriğe sahip olmayan web siteleri için içeriklerin kontrolü daha kolaydır. Ancak güncel içerik siteleri için bu durum biraz daha karmaşık bir hal alabilir. İçeriklerin artması ile birlikte sitedeki URL sayısının artması, bundan bir yıl önce girdiğiniz içeriklerin kontrolünü zorlaştıracaktır. Yüzlerce içeriğin içerisinde, hangi link çalışmıyor, hangi içerik sitenize zarar veriyor bilemeyebilirsiniz.

Böylesine karmaşık durumlardan kurtulmak için Search Console’un “Google Dizini” sayfasından yardım alabilirsiniz. Sırasıyla, bu sayfanın sunmuş olduğu özellikleri inceleyelim.

  • Dizin Durumu

Web sitenize girdiğiniz tüm içerikler, belirsiz aralıklarla Google tarafından indexlenir ve Google dizinine kaydedilir. Bu şekilde dizine kayıtlı olan sayfalar, Google arama sonuçlarında listelenir. Girdiğiniz bir içeriğin, Google arama sonuçlarında listelenmesi için öncelikli olarak index alması ve daha sonra dizine eklenmesi gerekir. Bu işlemleri hızlandıracak bazı yöntemler olsa da inisiyatif tamamen Google botlarının elindedir.

Bu sayfada, Google tarafından indexlenen ve dizine eklenen içeriklerinizi görebilirsin. Sonuçlar grafik olarak verilir. Hangi gün kaç adet içeriğinizin dizine eklendiğini öğrenebilirsiniz. Yine aynı sayfada, Google botları tarafından engellenen sayfalarınızı da görebilirsiniz. Bu engellenen sayfalar, dosya dizininizde bulunan robots.txt dosyasında engellediğiniz sayfalardır. Dilerseniz bu grafiği CVS ya da Google dökümanları olarak indirebilirsiniz.

  • İçerik Anahtar Kelimeleri

İçerik anahtar kelimeleri sayfasında, web siteniz tüm içeriklerinde geçen anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Önem sırasına göre listelenmiş olan anahtar kelimelerin, kaç farklı varyasyonda kullanıldığını yine aynı liste üzerinde görmeniz mümkündür.

Dilerseniz ilgili anahtar kelimeye tıklayarak, hangi içeriklerde kullanıldığını da öğrenebilirsiniz.

Bu özellik ile hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ne kadar kullandığınızı görebilir ve yapacağınız SEO çalışmalarında yol haritası belirleyebilirsiniz.

  • Engellenen Kaynaklar

Sitenizin içeriğinde pek çok resim, yazı ya da direk link üzerinden diğer sayfalara bağlantı verebilirsiniz. Eğer bağlantı verdiğiniz siteler, sizin bu bağlantılarınızı zararlı ya da gereksiz görürlerse, sitenizi engelleyebilirler. Bu sayfada, sitenizin hangi kaynaklar tarafından engellendiğini görebilmektesiniz. Listelenen kaynaklar içerisinden herhangi bir tanesine tıklayarak, hangi içeriğinizin engellendiğini görebilirsiniz. Engellenen içeriğe tıkladığınızda ise bu engelin nasıl kaldırabileceğiniz hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

  • URL’leri Kaldır

Site içeriğinde bulunan her içerik Google tarafından indexlenir ve arama sonuçları listesine koyulur. Daha önce index alan ve arama sonuçları listesinde bulunan bir sayfayı kaldırmak için bu sayfadan yararlanabilirsiniz.

Bir sayfayı, arama sonuçları listesinden kaldırmak için; içerikteki bilgilerin önemi, içerikte verilen linklerin artık çalışmıyor olması ya da verilen bilginin güncel olmaması gibi farklı nedenleriniz olabilir. Böyle bir durumda, URL’leri kaldır sayfasına gelerek, ilgili sayfaları arama sonuçlarından çıkartabilirsiniz.