Google Search Console Nedir?

SEo Çalışmaları İçin En Etkili Araçlardan Biri

Google Search Console eski adı ile nam-ı değer Webmaster Tools, webmasterların yakından tanıdığı ancak web sitesi sahibi olan ve SEO çalışması yapmak isteyen pek çok kişinin sadece adını duyduğu ve ne işe yaradığı konusunda fikir sahibi olmadığı ücretsiz bir Google hizmetidir.

İlk aşamada Search Console’un sitenize ne gibi katkılar sağlayacağı, nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. Daha sonraki yazılarımda her menüyü ayrı ayrı ele alarak, sizleri Search Console konusunda bilgilendirmeye çalışacağım.

Search Console’a giriş yapmadan önce kısaca bir tanıyalım. Search Console, sitenizin yazılımı ve içeriği hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler veren, oluşan hatalar konusunda sizleri uyaran ve bununla da yetinmeyip bu hataları nasıl düzeltebileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olan gelişmiş bir SEO ve webmaster aracıdır.

SEO çalışması yapanlar ya da SEO hakkında bilgi sahibi olanlar bilir ki bir web sitesinin Google tarafından tanınması ve değerlendirilmesinin başlıca etkenleri Meta Açıklama (Description) ve Meta Anahtar Kelimeler (Keywords)’dir. Eğer sitenizde bu yapıyı düzgün kuramazsanız, Google sizi spam olarak algılar ve yapacağınız çalışmaların hiç bir değeri olmaz. Özellikle içerisinde çok fazla sayıda URL barındıran web sitelerinde bunun takibi zor olabilir. Bu aşamada imdadımıza Search Console yetişiyor. HTML Geliştirici özelliği sayesinde, bir web sitesi içerisinde bulunan tüm meta açıklamaları ve etiketleri tarayan Search Console, site içerisinde sürekli tekrarlanan, SEO standartları açısından bakıldığında uzun ya da kısa olan veya hatalı yazılan bilgileri göstermektedir.

Bunun dışında, Google’da yapılan arama sıralamaları, sitenizin hangi kelime ile ne kadar arandığı ve aranmalarda kaç görünüm, kaç tıklama aldığını, sitenize bağlantı veren siteleri ve sitenizden başka sitelere verilen bağlantıları da göstermektedir. Bu özellik sayesinde sitenizden yapılan gereksiz link çıkışları ve sitenize bağlantı veren gereksiz siteler hakkında bilgiler alabilir ve SEO çalışmalarınıza zarar verecek unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Search Console, sitenizin robot.txt dosyasının çalışıp çalışmadığı, sitemap.xml dosyasının olup olmadığı yada düzgün çalışıp çalışmadığı hakkında bilgileri de vermektedir.

En başta da belirttiğim gibi bu yazıdaki amacım Search Console’u daha önce duymayan ya da hakkında fikir sahibi olmayan kişilere bilgi aktarmaktı. Bir sonraki yazımda bu gelişmiş webmaster aracının tüm özelliklerini ayrı ayrı ele alarak neler yapılabileceği hakkında bilgiler sunacağım.

Son olarak Search Console’a sitenizi nasıl kayıt edebileceğinize bir göz atalım. Öncelikle bunun için bir Gmail e-posta hesabınız olması gerekmektedir. Daha sonra https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresinden giriş yapıyoruz.

Açılan ekranın orta kısmında bulunan kutuya, kayıt etmek istediğimiz web sitesinin adını yazarak “Mülk Ekle” diyoruz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bir doğrulama dosyası çıkıyor karşımıza. Bu dosyayı bilgisayarımıza indirip, sitemizin FTP dosyasına ekliyoruz.

İlgili doğrulama dosyasını FTP’ye attıktan sonra sol altta bulunan Doğrula sekmesine tıklıyoruz ve işlemi gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemlerin ardından sitemizin Google Search Console’a kayıt işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Not: Bir Google Search Console aracına birden fazla site ekleyebilirsiniz.

Faydalı olması dileği ile…