İsimtescil’den Vargonen’e Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Domain transferi mevcut domain firmasında bulunan alan adınızı farklı bir domain kayıt firmasına taşıma işlemidir. Domain transferi bir çok nedenden dolayı kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bunların en başında yüksek yenileme bedelleri gelmektedir. Uygun fiyata alınan alan adları için bir sonraki yıl yüksek bedeller ödememek için alan adınızı daha uygun fiyatlara transfer edebilirsiniz.

Domain transferi yapmadan önce, whois bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız. Özellikle alan adınıza tanımlı mail adresinizin güncelliği, transfer sırasında e-posta hesabınıza gelecek onay maillerinin tarafınıza ulaşması aşamasında kritik öneme sahiptir. Ayrıca transfer işleme başlayabilmeniz için Transfer Kilidinin Kapalı durumda olması gerekmektedir.

Alan adını transferine başlamadan önce;

 1. Alan adı kayıt tarihiten 60 gün geçmiş olması gerekmektedir.
 2. Alan adı transfer kilidinin kapalı olması gerekmektedir.
 3. Whois bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.
 4. Alan adı süresine en az 7 gün kalmış olması gerekmektedir.

NOT: Alan adı transferi yaptığınızda, kalan süreye ek olarak +1 yıl alan adı süreniz uzamaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek, alan adınızı İsimtescil’den Vargonen’e transfer edebilirsiniz.

 1. İsimtescil kontrol paneline giriş yapınız ve “Domainlerim” sekmesine tıklayınız.
isimtescil-domain-transferi
 • Alt kısımda listelenen alan adlarınızda, transfer etmek istediğiniz alan adının sağ tarafında yer alan “Detaylı Yönetim” sekmesine tıklayınız.
isimtescil--alanadi-transferi
 • Açılan ekranda, sol kısımda yer alan “Transfer Şifresi” sekmesine tıklayınız.
isimtescil-domain-transfer-kodu-almak
 • Bu işlemin ardından sizden T.C kimlik numaranız istenecek ve ardından cep telefonunuza bir onay SMS’i gelecek. Tüm bu bilgileri tanımladıktan sonra, “Domain Transfer Şifreniz” hesabınıza tanımlı e-posta adresinize iletilecektir.
isimtescil-alanadi-transfer-kodu-nasil-alinir
 • Domain transfer kodunuzu aldıktan sonra, Vargonen.com sayfasına giriniz ve ardından üst menüde yer alan “Domain” sekmesinin altında bulunan “Domain Transfer” sayfasına giriş yapınız. Ardından, sayfada yer alan sorgulama barına, transfer etmek istediğiniz alan adını yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız.
vargonen-alanadi-transferi
 • Sorgulama sonucunda, alt kısımda yer alan bölüme, daha önce İsimtescil’den aldığınız domain transfer kodunuzu yazınız ve “Sepete Ekle” butonuna tıklayınız.
vargonen-alanadi-transferi-nasil-yapilir
 • Sepet aşamasında son kontrollerinizi yaptıktan sonra, ödeme sayfasına geçip işlemi tamamlayabilirsiniz.
vargonen-domain-transferi

Tüm Bunlar Tamam Şimdi Ne Olacak?

Transfer kodu alma ve transfer etme işlemleri tamamladıktan sonra, mail adresinize ICANN tarafından gönderilen mailleri onaylamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra, alan adınız 1-3 iş günü içerisinde transferi tamamlanacaktır.

Vargonen kontrol paneline giriş yaparak, domain transfer süreciniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Yukarıdaki adımları tam tersi bir şekilde yaparak, Vargonen’den İsimtescil’e transfer işlemi yapabilirsiniz.