Natro Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Natro domain transferi işlemine geçmeden önde kısaca domain transferini açıklayalım. Domain transferi için transfer ve dış transfer olarak ikiye ayrılır. İç transfer aynı domain firması için farklı bir kullanıcı hesabına alan adının aktarılması işlemidir. Dış transfer ise mevcut domain firmasında bulunan alan adının, farklı bir domain firmasına transfer edilmesi işlemidir.

Neden Domain Transferi Yapılır?

Domain transferi yapmak için kullanıcılar pek çok farklı nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 1. İlgisiz teknik destek hizmeti
 2. Yüksek domain yenileme fiyatları
 3. Domain yönetimi için istenen ekstra ücretler (DNS Güncelleme..vs)

Domain Transfer Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain transferi işlemine başlamadan önce, başarılı bir şekilde transfer işlemini tamamlamak için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Alan adı kayıt süresinden en 60 gün geçmiş olmalıdır.
 2. Domain whois bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir (Telefon, mail adresi..vb)
 3. Domain transfer kilidinin kapalı olduğundan ve alan adınızın transfer edilebilir olduğundan emin olun.
 4. Alan adınızın bitiş süresine en az 7 gün kala transfer işlemini yapmanızı tavsiye ederim.

Domain Transfer Adımları Nelerdir?

 1. Domain transfer kodunuzu alınız.
 2. Domain’i taşımak istediğiniz firma üzerinden, transfer kodunuz ile birlikte siparişinizi oluşturun ve ödemenizi tamamlayın.
 3. ICANN tarafından gönderilen transfer onay mailine giriş yaparak, transferi onaylayın.
 4. Domain transfer işleminiz 2-5 iş günü içinde tamamlanacaktır.

Natro’da Kayıtlı Domain Vargonen’e Nasıl Transfer Edilir?

Natro Hosting’de bulunan alan adınızı aşağıdaki transfer adımlarını takip ederek Vargonen’e transfer edebilirisiniz. Yukarıda belirtmiş olduğum hususları kontrol ettiyseniz transfer işlemine başlayabiliriz.

 1. Natro Hosting kontrol panelinize giriş yapınız ve “Alan Adı Yönetimi > Aktif Alan Adlarınız” adımlarını takip ediniz.
natro-domain-transferi
 • Açılan sayfada aktif olan alan adlarınız listelenecektir. Transfer etmek istediğiniz alan adının sağ tarafında yer alan “Yönet” butonuna tıklayınız.
natro-alanadi-transferi
 • Domain yönetim ekranın sol alt kısımda “Transfer” başlığı ile yer alan kısıma geliniz ve “Transfer Et” sekmesine tıklayınız.
natro-domain-transfer-kodu
 • Transfer kodunuzu almadan önce bazı güvenlik adımlarını geçmeniz gerekmektedir. Bunlardan biri de T.C kimlik numarası doğrulamasıdır. T.C kimlik numaranızı ilgili alana girerek, alt kısımda yer alan “Transfer Kodunu Gönder” butonuna tıklayınız.
natro-alanadi-transferi-nasil-yapilir
 • Bu işlemin ardından Natro Hosting müşteri hesabınıza bağlı e-posta adresinize domain transfer kodu iletilecektir.

NOT: Domain transfer kodunun gelmesi bir kaç dk. Sürebilir. Domain transfer kodunuzu temin etme aşamasında sorun yaşıyorsanız, ilgili firma ile iletişime geçebilirsiniz.

natro-domain-transfer-islemleri
 • Vargonen sayfasına giriş yaparak üst menüde yer alan “Domain > Domain Transfer” adımlarını takip edin. Ardından alan adı sorgulama barına, transfer etmek istediğiniz alan adını yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
vargonen-alanadi-transferi
 • Domain sorgulama sonuçlarında alt kısımda yer alan bölüme, Natro’dan aldığınız domain transfer kodunuzu giriniz. Ardından “Sepete Ekle” butonuan tıklayınız.
vargonen-alanadi-transferi-nasil-yapilir
 • Sepet sayfasında, alan adı siparişinizi son kez kontrol ederek, “Ödemeye Geç” butonuna tıklayınız. Ödeme sayfası üzerinden İster kredi kartı isterseniz de havale ile ödemenizi tamamlayarak, transfer sürecininin son aşamasına geçebilirsiniz.
vargonen-domain-transferi
 • Domain transfer sürecinin son aşaması, ICANN tarafından gönderilen onay mailidir. Alan adı whois bilgilerinizde yer alan e-posta adresinize gelen maili onaylayarak alan adı transfer işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra alan adınız 2-5 iş günü içinde Vargonen Hosting hesabınıza transfer edilmiş olacaktır. Domain transferi ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda Vargonen destek ekibi ile iletişime geçemenizi tavsiye ederim.