Turhost Domain Transfer Kodu Nasıl Alınır?

Turhost domain transfer kodu alma işlemine geçmeden önce, transfer kodu nedir önce onu bir açıklayalım. Transfer kodu, kayıtlı bir alan adının farklı bir domain firmasına transfer edilmesi için kullanılır. Eğer bir domain firmanızı değiştirmek istiyorsanız, mevcut alan adı firmanızın kontrol paneline giriş yaparak, alan adı yönetimi kısmından domain transfer koduna ulaşabilirsiniz.

Neden Domain Transfer İşlemini Yapılır?

Alan adı transfer işleminin bir çok nedeni olabilir.

Neden Domain Transfer İşlemini Yapılır?

Alan adı transfer işleminin bir çok nedeni olabilir.

 • Uygun fiyatlı olarak kayıt edile alan adı için yenileme döneminde liste fiyatının üstünde bedeller istenmesi
 • Pratik ve kullanışlı olmayan domain yönetim panelleri
 • Destek konusunda yaşanan sıkıntılar
 • Alan adı yönetimi için istenilen ekstra ücretler.
 • Projede yaşanan ekonomik sıkıntılar
 • Dolar kuruna bağlı maliyet artışlar

Siz de alan adınızın kayıtlı olduğu domain firması ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ya da projenize artık eskisi kadar bütçe ayıramıyorsanız, çok daha uygun fiyatlarla alan adınızı farklı bir domain firmasına transfer edebilirsiniz.

Domain taşıma işlemini başarılı bir şekilde yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardı. Bunlar;

 1. Alan adınızı en az 60 gün önce kayıt etmiş olmanız gerekmektedir.
 2. Alan adınızın tescil süresinin bitimine en az 7 gün kalmış olmalıdır.
 3. Alan adı transfer kilidinin kapalı olması gerekmektedir.
 4. Domain whois bilgilerinizin güncel olması gerekir.

Turhost Domain Transfer Kodu Nasıl Alınır?

Domain transfer kodu yukarıda da belirttiğim üzere mevcut domain firmanızın kontrol paneli üzerinden alabilirsiniz. Domain transfer kodu için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

 1. Turhost domain kontrol paneline giriş yapınız. Açılan sayfada alan adlarınız listelenecektir. Transfer etmek istediğiniz alan adının sağ tarafında yer alan “Yönetim” butonuna tıklayınız.
turhost-domain-transferi
 • Açılan yönetim ekranın sol tarafında yer alan “Transfer Kilidi” sekmesine tıklayınız. Karşınıza çıkacak ekranda, alt kısımda domain transfer kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.
turhost-alanadi-transferi

Alan Adımı Turhost’tan Başka Firmaya Nasıl Transfer Ederim?

Domain transfer kodunuzu aldıktan sonra, alana adınızı dilediğiniz domain firmasına taşıyabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Vargonen Hosting firmasına domain taşıma işlemini anlatacağım. Bu adımları takip ederek, farklı bir firmaya da alan adınızı taşıyabilirsiniz.

 1. Vargonen’in sayfasına giriş yaparak üst menüden Domain > Domain Transfer adımlarını takip ediniz. Ve açılan sayfadan, transfer etmek istediğiniz alan adınızı yazarak, sorgula butonuna tıklayınız.
vargonen-alanadi-transferi
 • Domain sorgulama sonucunda, bir transfer kodu girmeniz istenecektir. Daha önce Turhost’dan aldığınız domain transfer kodunu bu alana girerek, “Sepete Ekle” butonuna tıklayınız.
vargonen-alanadi-transferi-nasil-yapilir
 • Sepet sayfası üzerinden domain taşıma işleminizi son kez kontrol ederek, transfer işleminin ödemesini tamamlayınız.
vargonen-domain-transferi
 • Son olarak ICANN tarafından gönderilen domain transferi onay mallerinde yer alan linklere yıklayıp, alan adı taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz. Tüm işlemleri başarılı bir şekilde yaptığınız takdirde, 2-5 iş günü içinde alan adınız transfer olacaktır. Ardından eğer gerekli bir durum var ise DNS’lerinizi güncelelyerek, alan adınızı ve alan adınıza bağlı diğer hosting ve mail hizmetlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Domain Taşıma İşleminde Hizmetim Kesintiye Uğrar mı?

Domain taşıma işlemleri ve onay süreci içersinde, alan adınızın bağlı olduğu hizmetlerde kesintiler yaşanmaz. Transfer işlemi onaylandığı anda, yeni domain firmanızın kontrol paneline girerek DNS’lerinizi kontrol edebilir ve hosting ya da mail hizmetinizin bulunduğu sunucuların DNS’lerini girerek kullanmaya devam edebilirisiniz.

Domain Yenileme Tarihine Daha 5 Ay Var Şimdi Taşısam Zararım Olur mu?

Herhangi bir zararınız olmaz. Eğer mevcut firmanızdan memnun değilseniz ya da çok uygun fiyatlı bir domain transfer kampanyası gördüyseniz alan adınızı hemen transfer edebilirsiniz. Transfer işlemi tamamlandığında kalan 5 aylık süreye ek olarak +1 yıl daha alan adınızı uzatmış olursunuz.