VDS Server ve VPS Server Arasındaki Farklar

Bu yazımda VDS Server ve VPS Server arasındaki farklara değineceğiz.

Öncelikle bu tip sunucuların sanallaştırma platformları üzerinde çalıştığını bilmemiz gerekiyor.
Bu tür sunucular size dedike edilmiş fiziksel kaynakları tamamen size ayrılmış sunucular değildir. Sanallaştırma platformlarının gelişmesi ile birlikte  daha fazla işlemci, HDD ve RAM kapasitesine sahip sunucuların bölünmesine ve birden fazla sanal (sunucu) bilgisayar oluşturulmasına imkan vermiştir. Bu sayede hem veri merkezleri ve hosting firmalarının maliyeti düşmekte aynı zamanda kullanıcıda bundan avantaj sağlamaktadır daha uygun fiyata sunucu kiralayabilmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken konu 2 tip sanal sunucu vardır VPS ve VDS bunların yapısı ve performansı birbirinden farklıdır çoğu sanal sunucu kiralayacak kişiler bu farkları bilmediklerinden hizmeti alması sonrasında performans sorunu yaşamaktadır ve yanlış değerledirmede bulunabilmektedir. Bu yazımızda bu farkları yazacak ve en doğru sunucu tipini seçmenizde size faydalı olacak bilgileri paylaşacağız.

Sırası ile bu tür sunucuların hangi sanallaştırma sistemleri üzerinde çalıştırıldığına   performans ve kullanım alanlarına değineceğiz.

VPS (Virtual Private Server):

Bu tür sanal sunucular (VPS Server) daha düşük kaynaklar kullanılarak ve işletim sistemine ait yapının kullanılması ile oluşturulan sistemlerdir ve ana işletim sistemine bağımlıdır işletim sistemine ait çekirdeği kullanmaktadır. Bir çeşit yazılım tabanlı sanallaştırma olarak ta düşünebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse  VPS sunucular HyperVM, Virtuozzo ,  SolusVM, Openvz gibi yazılım platformları tarafından yönetilir ve oluşturulurlar.

Kullanım alanları daha kısıtlı olan bu sistemler daha çok düşük uygulamalar için uygundur. Kullanabileceğiniz uygulamaların listesini yazımızın davamında vereceğiz.

Eğer yüksek ziyaretçi alan bir web siteniz var ise bu tür sunucularda barındıramayabilirsiniz ve kaynak sorunu yaşayabilirsiniz özellikle bu tür sunucularda işlemci (CPU) kaynağı sorunu yaşanmakta olup zaman zaman disk erişimlerinde okuma yazma hızlarında istediğiniz performansı alamayabilirsiniz buda web sitelerinizin yada uygulamalarınızın yavaş çalışmasına neden olacaktır. Bir sağlayıcı firmadan bu tür bir hizmeti almadan önce mümkünse ise ne amaçlı kullanacağınızı iletip yardım isterseniz size en doğru çözümü önerecektir hem paranızın karşılığını almış olacak hemde doğru seçimi yapmış olup daha sonra yaşanacak olumsuzluklardan kurtulmuş olacaksınız.

VPS sunucular Hosting seviyesinden bir tık üstte olup maliyeti daha uygun ekonomik sunuculardır. VDS Server, in  bir alt seviyesi olarak düşünebilirisiniz.

Sanal sunucu kiralarken hizmet aldığınız firmaya hangi sanallaştırma platformunu kullandıklarını sorarak size verilen hizmetin VPS Server  yada VDS  Server olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Liste yapmak gerekirse aşağıdaki yazacağımız uygulamalar VPS server içinde kullanılabilecek uygulamalardır.

 • VPN Server
 • Proxy Server
 • Ufak hitli web siteleri
 • Test amaçlı Arge alanı
 • Lokasyon testi
 • Ufak çaplı kişisel mail servisleri
 • Radyo sunucusu

VDS Server (Virtual Dedicated Server)

VDS server açılımından da anlaşılacağı üzere fiziksel bir sunucu üzerindeki kaynakların bir kısmının size sanal olarak dedike edilmiş halidir.

VDS sunucularda kullanılan sanallaştırma yapısı VPS sunuculardan tamamen faklıdır ve performans olarak kiraladığınız VDS sunucu özelliğine göre fiziksel sunuculardan daha fazla performans alabilirsiniz.
Bu tip sanal sunucularda donanım kaynakları size fiziksel dedike olarak atanır ve kullanmasanız dahi sunucunuza ayrılmıştır. VDS sunucular ana işletim sisteminden bağımsız çalışmaktadır ve  kendine ait çekirdek yapısı kullanır. Aynı zamanda  VDS sunucular Cloud mimarisi sayesinde Fiziksel kaynaklarını ayrı bir sunucu üzerinden disk yapısını ayrı bir storage ( depolama alanı) üzerinden kullanabilmektedir kullanılan donanımda her hangi bir sorun olması durumunda size ait olan VDS sunucu down time yaşamadan diğer bir  fiziksel kaynak üzerinde çalışmaya devam edecektir. Bu özellik büyük bir avantaj ve seçme nedenidir.

VDS sunucular üzerinde istediğiniz hemen hemen her şeyi kullanabilirsiniz. Yüksek hitli web siteleri, kurumsal uygulamalar ve projeler Hosting servisleri için ideal platformlardır yazımızın devamında liste olarak kullanabileceğiniz alanları yazacağız.

VDS sunucuların en sık kullanıldığı platformlar VMware ESX-i , Xen  dir.

VDS sunucu seçmeden önce özellikle ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Ne kadar işlemci gücüne ihtiyacınız olduğu RAM miktarı ve disk alanı bu ihtiyaçları daha önce kullandığınız sistemle karşılaştırma yaparak yada hizmet alınacak firma ile görüşerek yapabilirsiniz. Bu kaynakları belirlerken her zaman için bir üst seviyeye geçecek şekilde yapılandırma yaparsanız kullanım yoğunluğu olduğu durumlarda sıkıntı yaşanmayacaktır.

Kaynak kullanımlarını hesaplarken sunucu üzerindeki işletim sistemi varsa kontrol panel, web servisleri mail servisleri veri tabanı servisleri gibi yazılımlarında belli miktarlarda işlemci ve ram kullandığını unutmamalıyız.

Eğer tüm bunları doğru bir şekilde hesaplayıp bunun sonrasında kullanacağınız kaynakları belirlerseniz sonrasında ödediğiniz ücretin tam karşılığını almış olur ve her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

VDS sunucuların diğer bir önemli avantajı da şudur donanım arızası disk arızası gibi sorunlar yaşanmamasıdır. Size verilen donanım sanal olarak atandığından bu ihtimal yok denecek kadar azdır.
Arıza yada sorun olasılığı oldukça düşük %0.1 civarındadır.

VDS Server üzerinde aşağıdaki servisleri  rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Web Hosting Servisleri
 • Kurumsal Hizmetler
 • VPN Server
 • Orta yada Yüksek Hitli web siteleri
 • Yedekleme Sunucusu
 • Orta ve büyük ölçekli mail servisleri
 • Arge sunucusu

Sizlere mümkün olduğu kadar bu yazımızda VDS ve VPS server in ne olduğu kullanım alanları ve hangi alanlarda hangi sistemin kullanılacağı ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.

Umarız bu bilgiler sizler için faydalı olacak ve isabetli seçimler yapmanızı sağlayacaktır.

VDS/VPS Server Kiralama