Yazılım ve Programlama Tarihine Damga Vuran 10 Efsane İsim

Daha önce belkide adını bile duymadığınız, kodlama ve programlama tarihine yön veren 10 efsane isim.

Bilgisayar ve internetin doğuşundan, günümüze kadar binlerce yazılımcı ve programlamacının önemli yeri bulunmaktadır. İçinde yaşadığımız dijital dünya için teşekkür etmek zorunda olduğumuz büyük zihinlerin bir listesini derledik. Teknoloji dünyasına yaptıkları katkıları olmadan, dünya çok farklı ve bağlantısız bir yer olabilirdi.

Tarihte geçerkleştirdikleri pek çok çalışma ilk olma özelliğini taşımakta ve günümüz internet, yazılım, network çalışmaları başta olmak üzere, web siteleri, mobil uygulamalar ve işletim sistemlerinin ortaya çıkması ve geliştirilmesinde etkili olmuşlardır.

Gelin şimdi bu efsane isimleri yakından tanıyalım;

1- İlk Bilgisayar Programını Yazan Kadın –  Ada Lovelace

Lovelace, dünyaca ünlü bir şair olan Lord Byron’ın kızıdır. Annesi tarafından matematiği çok küçük yaşlarda yönlendirildi ve bu alanda kendisini geliştirmesi için teşvik etti.

1840’larda Charles Babbage’ın Analitik Motoru için bir algoritma yazmasından sorumluydu. Yazmış olduğu algoritma hayatta olduğu süre boyunca hiçbir zaman test edilmemiş olmasına rağmen, şimdiye kadar yazılan ilk bilgisayar programı olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda Ada Lovelace, dünyada bilinen ilk yazılımcı ünvanına sahiptir.

2- CAPTCHA Kodlarının Mucidi – Alan Turing

İngiliz bilgisayar bilimci ve matematikçi olan Turing’in aynı zamanda olağanüstü bir Kriptografi Uzmanıydı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında, müttefikleri ile kurdukları iletişimin şifrelenmesini sağlayan çalışmalar yaptı.

Turing 1950 yılında, bilgisayarların düşünebilme kapasitesini ölçen testler yapmaya başladı. Turing Testi adını verdiği bu yöntem ile yapay zeka konusunda da önemli yazılımsal çalışmaları oldu. Turing Testi’nin günümüzdeki versiyonu, bir kullanıcının bir insan mı yoksa bir robot mu olduğunu belirlemek için kullanılan CAPTCHA kodlarıdır.

3- WiFi’nin İlham Kaynağı ve Hollywood Yıldızı – Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, 1930 ve 1940’ların en göz alıcı film yıldızlarından biri olarak isim yaptı. Lamarr, 2. Dünya Savaşı sırasında frekans atlamalı radyo sinyali konseptini, Axis füzelerini fırlatmak için tasarladı.

Her ne kadar onun konsepti savaş sırasında hiç bir zaman amacına varmamış olsa da, yayılı spektrum teknolojisine (spread spectrum) yönelik olan vizyonu Bluetooth ve WiFi teknolojisinin oluşturulmasına ilham kaynağı olmuştur.

4- Programlama Kaynaklarının En Önemli Yazarı – Niklaus Wirth

Wirth, Pascal ve ALGOL 60 yazılım dillerini tasarladı. Bu yazılım dilleri, geliştiricilerin elinde daha gelişerek, en önemli yazılım dilleri arasına girdi.

Wirth’in yazılı akademik çalışmaları dünyada bilgisayar programcılığının öğretilmesinde anahtar temel metinler olarak kabul edilmektedir.

5- Steve Jobs’a ilham veren Kadın – Adele Goldberg

Goldberg’in 1970’li yılların başlarında Smalltalk-80 ve Simula 67’deki çalışmaları, bugün çok yaygın olan bilgisayar arayüzlerindeki grafiklerin miladı oldu. Aynı zamanda yazdığı “Kişisel Dinamik Medya” (Personal Dynamic Media) makalesinde sosyal medyanın gelişimini ve yükselişini öngördü.

Yaptığı çalışmalar, Mac masaüstü işletim sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesinde Steve Jobs’a ilham kaynağı oldu.

6- Modern Bilgisayar Programcılığının Öncüsü – Donald Knuth

Knuth, bilgisayar programcılığının bir parçası olan Bilgisayar Programcılığı Sanatının yazarıdır.

Uzun ve başarılı kariyeri boyunca, WEB ve CWEB programlama sistemlerini ve TeX dizgi sistemini oluşturuldu. TeX, herhangi bir kullanıcının yüksek kaliteli kitaplarını basit ve etkili bir şekilde oluşturmasına izin veren ücretsiz bir yazılım olarak tasarlanmıştır. Bu ücretsiz program, günümüzdeki bilgisayar programcılığı için öncü olarak nitelendirilen bir çalışma olarak öne çıkmaktadır.

7- Network Ağlarının Annesi – Radia Perlman

Perlman’ın STP (Spanning Tree Protocol) buluşu, network ağ bağlantılarının kurulması pek mümkün olmazdı. STP, Ethernet ağları arasında bağlantı döngülerini önleyerek, bağlantının parçası olmayan linkleri devre dışı bırakan bir sistemdir. Perlman ayrıca, Ethernet’in bant genişliğini en iyi şekilde kullanmasını sağlayan TRILL’i (Bağlantıların Çok Sayıda Bağlantılı Olarak Kullanılması) tasarlayarak tree-based Ethernet’i genişletti.

Radia Perlman’ın yaptığı bu çalışmalar, bugünün bağlantı durumu yönlendirme protokollerinin sağlam, ölçeklenebilir ve yönetilmesi kolay olmasını sağlıyor. Radia Perlman aynı zamanda network ağlarının annesi olarak bilinir.

Washington Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve MIT’de dersler verdi ve dünyanın her yerindeki etkinliklerde ana konuşmacı oldu. Perlman, 100’ün üzerinde patent aldı ve Usenix’den Lifetime Achievement ödülleri ve Computing for Computing Machinery’in Özel İletişim Grubu Veri İletişimi (SIGCOMM) gibi ödüllerin sahibi oldu.

8- Java’yı Bize Veren Bilim Adamı – James Gosling

1955 Kanada doğumlu olan Gosling, Java yazılım dilinin babası olarak bilinen dünyaca ünlü bir yazılım geliştiricisidir.

Java’nın orijinal tasarımını yapmış, orijinal derleyicisini ve sanal makinesini uygulamıştır. Bu başarının ardından Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Mühendislik Akademisine seçildi. Ayrıca, NeWS ve Gosling Emacs gibi diğer bazı yazılım sistemlerine de büyük katkılarda bulunmuştur.

9- Programlamanın En Önemli Dillerinden C++ Mucidi – Bjarne Stroustrup

Danimarkalı bilgisayar bilimci Bjarne Stroustrup, C ++ programlama dilinin mucididir.

Stroustrup 1979 yılında C ++ üzerinde çalışmaya başladı ve o zamandan beri dünyadaki en yaygın kullanılan standart programlama dillerinden biri haline geldi. İcad edilişinden bu yana, C ++ yazılım dili, masaüstü uygulamalarından uzay çalışmalarına kadar her alanda kullanılıyor.

10- Linux, Android ve Chrome’un Ardındaki Zihin – Linus Torvalds

Linus Torvalds , Linux çekirdeğinin oluşturulmasıyla tanınan bir yazılım mühendisi. Daha sonra, çekirdeğin ikinci versiyonunu oluşturmak için GNU Projesi’ni kullandı.

Onun çalışmaları olmadan, Linux OS, Android sistemleri ve Chrome OS bugün olmazdı. Linux işletim sistemi, diğer işletim sistemlerine göre daha fazla platformda kullanılabilir. Açık kaynak kodlu, herkes tarafından değiştirilebilen ve dağıtılabilen işletim sistemidir.

Bu Yazıyı Beğendin mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%